EMULATORS.LV

 

Klientu vajadzību un vēlmju ignorēšana maksā dārgi

JANVĀRIS / 2010 – Vislielākais jebkura uzņēmuma aktīvs ir klienti (pircēji, lietotāji) – tas vēlreiz un vēlreiz jāpatur prātā ikvienam uzņēmumam, īpašniekiem, vadībai, darbiniekiem. Jebkura uzņēmuma panākumi balstās uz klientu vajadzību un vēlmju izpildīšanu, atbalstot, sniedzot risinājumus.

Klientu vajadzību izpratne nemaz nav tik grūta. Klienta motivācija, lai iegādātos preci ir pieradums tieši pie konkrētā uzņēmuma produktiem, drošums un uzticība, kas ir iegūta ilgākā laika posmā pērkot vai lietojot uzņēmuma preces vai pakalpojumus, apmierinātība ar kvalitāti, laba reklāma u.c. Uzņēmumā ir jāsaprot (jāatrod) šos faktorus, kas iedrošina iegādāties preci vai pakalpojumus, tad viņi spēs sasniegt vēlamos pārdošanas rezultātus un ieņēmumu pieaugumu.

Jāmēģina saprast, kas klientu motivē īstenot pirkumu. To var paveikt skatoties ar klienta acīm un nevis uzņēmuma acīm, tā pozīcijām. Kas tieši ir vajadzīgs un kāpēc? Tad var sākt pārējos mārketinga pasākumus – informēšanu, prezentēšanu, publicitāti, reklamēšanu utt.

Protams, arī preces vai pakalpojuma kvalitātei ir nozīme. Neviens mārketinga budžets nespēs ilgstoši sekmēt sliktas kvalitātes preces pārdošanu (cenas un kvalitātes attiecība plus apmierinājums par iegādāto).

Uzņēmumam ir jābūt lietas kursā par klienta vēlmēm. Lai cik tas banāli nebūtu, bet vēlējumu un ieteikumu kastītes esamība veikalā, blogu vai speciālas sadaļas esamība interneta mājas lapā, nelielas vai visaptverošas aptaujas (atkarībā no uzņēmuma lieluma un vajadzībām), saziņa ar tirdzniecības personāla palīdzību, kuri tieši komunicē ar klientu, palīdz uzņēmuma darbā un palīdz pieņemt pareizos lēmumus (ja ir pašu vēlēšanās to darīt). Tādējādi klienti sajūt, ka to balss ir sadzirdēta, vēlmes ir uzklausītas  un pat ņemtas ērā. Tas ļauj noturēt esošos klientus, piesaistīt jaunus un sekmēt pārdošanas rezultātu. un uzticība jūsu uzņēmumam augs sasniedzot jaunas virsotnes.

Savukārt ja netiek pievērsta uzmanība klientu vajadzību izpratnei un atbilstošo preču vai pakalpojumu piedāvāšanai, tad uzņēmums riskē veicināt klientu neapmierinātības pieaugumu, kas veicina pirkumu skaita un summas samazināšanās, uzticības kritumu, negatīvo atsauksmju pieaugumu.

Konkurentiem šādi uzņēmumi ir kā dāvana. Jo konkurentiem strauji samazinās jaunu klientu piesaistīšanas izmaksas. Der paturēt prātā –  viena jauna klienta piesaistīšana izmaksā daudz daudz reizes dārgāk par jau esoša klienta noturēšanas.

Turklāt pircēja un pārdevēja attiecības jāskatās plašāk – tās ir tirdzniecības centru saimnieku un to veikalu-nomnieku vajadzības, banku un to apkalpojamo uzņēmumu vajadzības, tā ir tirgū esošās kartupeļu pārdevējas un pircēja attiecības, tā ir interneta pakalpojumu lietotāja un pieslēguma nodrošinājuma uzņēmuma attiecības.

Jau tagad var vērot, ka tie, kas pašlaik neiedziļinās klientu vēlmēs un vajadzībās pamazām zaudē savus klientus. Savukārt, citi iegūst jaunus klientus, un līdz ar krīzes noslēgumu šādi uzņēmumi būs sev sagatavojuši jaunu pamatu izaugsmei. Klientu vajadzību ignorētāji būs milzīgi zaudētāji, jo būs par vēlu. Taču nevajag aizmirst, ka katra klienta vajadzības laikam ritot mainās dažādu apstākļu dēļ, tā kā par klientu būs jārūpējas vienmēr.

Praktiski vajadzību piemēri – uzņēmuma attīstībai nepieciešamas papildu finanses, interneta pakalpojumu lietotājam – kvalitatīva un laikam atbilstoši interneta pakalpojumi ar pieejamība, žurnāla lasītājam – atrast tur nepieciešamus materiālus (kas nav jau iepriekš 100 reizes jau publicēti), pārtikas produkta pircējam – kvalitatīvs pārtikas produkts par pieņemamu cenu, apģērba pircējam – kvalitatīvs un modīgs apģērbs utt.

NB! Laipni aicināti iepazīties ar mana BLOGA ierakstiem vai ZIŅĀM. Varu Jums noderēt biznesā, mārketingā, PR aktivitātēs, reklāmā? Sazinieties –  Telefons, E-pasts, Ziņojums!


Ramils Kadirovs

Ierakstīt komentāru: